Ogłąszamy 12. Ogólnopolski Konkurs na ilustrację do tekstu piosenki Przybory

„Ilustracja nie powinna powtarzać tego, co powiedział pisarz, lecz w sposób twórczy uzupełniać jego słowa i przedłużać działanie tekstu. Wynika stąd nieodparcie pierwszy wniosek: nierozerwalność ilustracji z tekstem, który powinien być artyście w całości znany i zgodnie z intencjami autora przez niego skomentowany (...)ilustracja winna być inspirowana przez autorskie słowo. Rycina postępuje za tekstem, a nie może zdominować ani zająć w książce miejsce niezależne, poddana jedynie rygorom własnej sztuki.” , napisał K.Głombiowski w pracy „Książka w procesie komunikacji społecznej”
Tego idealnego połączenia i indywidualności wypowiedzi twórczej szukamy zapraszając Państwa do udziału w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory, który od lat nierozerwalnie towarzyszy „Stacji Kutno” Festiwalowi Jeremiego Przybory.
Słuchajcie piosenek Mistrza, inspirujcie się ich dowcipem, liryką i nostalgią. Czerpcie z nich natchnienie i przelewajcie na papier!
Kutnowski Dom Kultury ogłasza XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory.
1. Organizatorem konkursu jest:
Kutnowski Dom Kultury,
ul. Żółkiewskiego 4, 99-302 Kutno; Tel/fax 24 254-21-37,
mail kontaktowy: agnieszkadabrowska@kdk.net.pl lub
plastycznystacja@gmail.com
Konkurs towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Jeremiego Przybory Stacja Kutno.
2. Konkurs kierowany jest przede wszystkim do artystów plastyków oraz uczniów, studentów i absolwentów: liceów plastycznych, Akademii Sztuk Pięknych, szkół artystycznych ale także do osób zajmujących się plastyką nie zawodowo.
Konkurs nie jest adresowany do uczniów szkół podstawowych !
3. Termin konkursu: od 15 lipca do 10 października 2023 r.
4. Prace plastyczne powinny być wykonane w następujących technikach:
· Grafika (szeroko rozumiana)/ techniki malarskie/ pastele/ kolaż/ techniki mieszane, płaskie/ wszystkie inne autorskie techniki
· z wyłączeniem prac na blejtramie
· format prac nie przekraczający 100x70 cm
5. Ilość prac zgłoszonych do konkursu: od 1 do 3 sztuk. WSZYSTKIE PRACE JEDNEGO AUTORA PROSIMY ZGŁASZAĆ NA JEDNEJ KARCIE ZGŁOSZENIOWEJ.
Niezależnie czy stanowią cykl czy nie - wszystkie prace jednego autora zgłaszamy pod jednym godłem na jednej karcie.
6. Prace zgłaszane na konkurs nie mogą być w żaden sposób oprawiane: rama, antyrama.
• nadesłane na konkurs prace oprawione nie będą brane pod uwagę przy ocenie jury
• nadesłane na konkurs prace oprawione nie będą odsyłane autorom
7. Praca musi być opatrzona godłem (godło: znak graficzny, pseudonim lub numer który przybiera autor). Na pracy oprócz godła, powinien znajdować się jej tytuł = tytuł piosenki do której została wykonana. Do pracy powinna być dołączona koperta z godłem zawierająca czytelnie wypełnioną kartę zgłoszenia oraz oświadczenie o przetwarzaniu danych (pod regulaminem) oraz wersję elektroniczną pracy na nośniku CD. Zamiast CD można również wysłać cyfrową wersję pracy na adres mailowy. Każde zgłoszenie powinno także zawierać kilka zdań o twórcy, jego dorobku, wykształceniu czy zainteresowaniach.
8. Prace zgłaszane na konkurs powinny być zapakowane w sposób uniemożliwiający ich uszkodzenie. Prace np. pogniecione lub uszkodzone w inny sposób, wynikający ze złego zapakowania, nie będą podlegały ocenie.
9. Pula nagród wynosi 9 000 zł. Jury dysponuje nią w dowolny sposób, dokonując podziału pomiędzy nagrodzonych i wyróżnionych.
10. Laureat (laureaci) pierwszej nagrody z roku poprzedniego nie będą mieć możliwości zdobycia tego lauru w roku następnym.
11. Jury złożone z profesjonalistów w dziedzinie plastyki, nauczycieli akademickich ASP oraz przedstawiciela Organizatora, dokona oceny prac w dwóch etapach: wstępnej selekcji i wyłonienia prac finałowych.
Jury ma prawo dobrania dowolnych kryteriów podczas oceny prac, biorąc pod uwagę ich stylistykę. Jedną z naczelnych zasad jaką się kieruje jest ciekawe ujęcie tematu czyli obecność „ducha Przybory”!
12. Termin nadsyłania prac upływa 10 października 2023 r. Decyduje data stempla pocztowego.
13. Oryginały prac wraz z kartą zgłoszenia i oświadczeniem dotyczącym przetwarzania danych należy nadsyłać na adres:
Kutnowski Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 4, 99-302 Kutno; z dopiskiem „KONKURS PRZYBORA”
Osobą odpowiedzialną z ramienia organizatora jest Agnieszka Dąbrowska-Walczak. Kontakt: Tel/fax 24 254-21-37, wew. 103 mail: agnieszkadabrowska@kdk.net.pl
14. Ogłoszenie wyników, wystawa oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas 19. edycji „Stacji Kutno” w listopadzie 2023r.
15. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni z wyprzedzeniem, telefonicznie i mailowo o wynikach konkursu oraz szczegółach związanych z wręczeniem nagród.
16. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający nagrodzone prace.
17. Autorzy nadesłanych prac wyrażają zgodę na ich nieodpłatne wykorzystanie w katalogu, programie „Stacji Kutno” oraz w czasie trwania Festiwalu. Inne wykorzystanie ww. prac przez Organizatora możliwe będzie tylko po wcześniejszych ustaleniach warunków z autorem.
18. Nagrodzone i wyróżnione prace przechodzą na własność Organizatora. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od tego punktu.
19. Prace zwracane będą tylko na wyraźne życzenie autorów zgłoszone w karcie wraz z nadesłaniem pracy. Organizator nie odsyła prac poza teren Polski. Ewentualne zgłoszone zwroty prac odbędą się po zdjęciu wystawy pokonkursowej i zakończeniem wszelkich prac związanych z Konkursem, w grudniu i styczniu następnego roku. W terminie wcześniejszym możliwy jedynie odbiór osobisty.
Organizator nie zwraca prac, które są wydrukami grafiki cyfrowej.
20. Decyzja jury konkursowego jest ostateczna i nie podlegająca reklamacjom.
21. Wszelkie spory dotyczące konkursu nie objęte regulaminem rozstrzygane będą na drodze cywilnoprawnej.