• box
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi Przybora
Jeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi Przybora
Stacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi Przybora
Wechikuł CzasuWechikuł Czasu
Plakaty Stacja KutnoPlakaty Stacja Kutno
Plakaty Stacja Kutno
Jeremi Przybora


Wechikuł Czasu
Wechikuł Czasu
Patronat Honorowy


Partnerzy

Patronat medialnySponsorzyJeremi Przybora
szerokosc
Strefa Piosenki chwali nasz Festiwal!
autor: Krzysztof Ryzlak,       publikacja: 2015/12/01 22:06
Prezentujemy tekst ze strony strefa piosenki, autorstwa Teresy Drozdy:

20 lat temu władze Kutna przyznały Jeremiemu Przyborze tytuł Honorowego Starosty. Autor, we właściwy sobie sposób, sam się go domagał - m.in. w spektaklu "Zimy żal", w którym opowiadał Magdzie Umer, że będzie starostą śpiewającym i że "kutnowskie to bardzo przyjemna okolica" (co było zresztą cytatem z Kabaretu Starszych Panów). Pisał też o "okrutnym Kutenku". Nic więc dziwnego, że w Kutnie właśnie powstał (pierwszy w Polsce) Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory "Stacja Kutno" propagujący przede wszystkim twórczość Pana B.

Tegoroczna – jedenasta już – edycja imprezy z okazji 100. rocznicy urodzin Jeremiego Przybory obfitowała w wydarzenia. Z recitalami wystąpili laureaci poprzednich edycji imprezy – Dorota Zygadło i Przemek Mazurek, w koncercie galowym przypomniała się Dominika Barabas. Był też pokaz filmu "Ewa chce spać" i zajęcia dla najmłodszych. Jazzowo piosenki Przybory zaśpiewał Janusz Szrom. O ciekawych wątkach w twórczości Przybory, takich jak duchy czy bohaterowie Szekspira - opowiadała niżej podpisana. Program festiwalu był więc bogaty i różnorodny.

Najważniejszym punktem "Stacji Kutno" jest konkurs. Starannie wyselekcjonowana dziesiątka finalistów (wraz z akompaniatorami) – nim stanie na scenie Kutnowskiego Domu Kultury – ma możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez Magdalenę Smalarę i Bogdana Hołownię. Młodzi wokaliści przyjeżdżają do Kutna na trzy dni - w piątek uczestniczą w warsztatach, w sobotę mają czas na próbę, wieczorem prezentują się przed jury, a w niedzielę, w koncercie galowym, raz jeszcze każdy śpiewa jedną piosenkę. Koncert konkursowy jest więc pod każdym względem staranny. Dodatkowo w rozdawanych publiczności materiałach festiwalowych znajdujemy zdjęcia wszystkich uczestników, kilka słów o każdym i tytuły prezentowanych piosenek. Ponadto - i to jedyny znany mi przypadek – w programie są też nazwiska wszystkich pracujących przy koncercie osób - scenografa, oświetleniowca, akustyka i innych. Tak doceniona ekipa pracuje z oddaniem i zaangażowaniem, co widać i słychać.

Moim osobistym odkryciem tegorocznej "Stacji" była Paulina Wilczyńska. Absolwentka wydziału śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brawurowo, ze świetnym wyczuciem komizmu, co doceniła publiczność przyznając jej swoją nagrodę, bez jednego błędu w tekście, zaśpiewała dwie piosenki z repertuaru Ireny Kwiatkowskiej: "Zosię i ułanów" oraz "Balladę o doktorze Praszczadku". Paulina należy do zespołu sopockiego Teatru na Plaży, który od dwóch lat pod wodzą Piotra Kosewskiego z powodzeniem wystawia muzykały panów Przybory i Wasowskiego. Wspomniany Piotr Kosewski także świetnie zaprezentował się w konkursie wykonując m.in. bardzo mało znaną, pochodzącą z kabaretu "Szpak", piosenkę "Pas cnoty".

Na szczególną uwagę zasługują jeszcze Malwina Kulisiewicz - przede wszystkim za sprawą fantastycznego akordeonowego akompaniamentu (Mateusz Kwapień został zresztą specjalnie przez jury uhonorowany) oraz Karolina Micor - posiadaczka najciekawszego chyba głosu. Zaśpiewała jednak mało zróżnicowane piosenki, obie z repertuaru Kaliny Jędrusik ("S.O.S" i "Nie budźcie mnie") i jej występ, choć niezwykle profesjonalny, nieco mnie znużył.

Warto też odnotować, że eksperymentów muzycznych (nie zawsze udanych) było w konkursie więcej. Instrumentem towarzyszącym, prócz oczywistego fortepianu i wspomnianego akordeonu, w dwóch przypadkach była też gitara. Dzięki temu koncert był urozmaicony, a młodzi artyści wskazali, że na klasyczne bardzo piosenki Przybory i (najczęściej) Wasowskiego mają własne pomysły.

Oficjalny werdykt wydało jury w składzie: Andrzej Strzelecki (przewodniczący), Bogdan Hołownia, Dariusz Michalski, Magda Ptaszyńska i Darek Sikorski. Rezultaty 11. "Stacji Kutno" prezentują się następująco:
I miejsce – Karolina Micor z Gilowic, za piosenki "Nie budźcie mnie" i "S.O.S".
II miejsce – Paulina Wilczyńska z Olsztyna, za piosenki "Zosia i ułani" i "Ballada o doktorze Praszczadku".
III miejsce – Filip Karaś z Osiek, za piosenki "Suflet" i "Zmierzch".
I Wyróżnienie otrzymał akompaniator Mateusz Kwapień z Wrocławia (akompaniujący na akordeonie Malwinie Kulisiewicz).
II Wyróżnienie za wykonanie utworów "Nie budźcie mnie" i "Prysły zmysły" otrzymuje Anika Koralewska z Kutna.
Nagrodę ufundowaną przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za piosenki "Najcichszy tekst" i "Ciepła wdówka" otrzymała Daria Zawiałow z Koszalina.

W związku z 100. rocznicą urodzin Patrona Festiwalu, tegoroczny festiwal był bogatszy nie tylko w wydarzenia artystyczne, ale też w wydawnictwa i gadżety. Co roku "Stacja Kutno" obdarowuje swoich gości a to kubkami, a to koszulkami, a to innymi festiwalowymi drobiazgami, ale w tym roku do tego "obowiązkowego" i szalenie miłego zestawu, dołączył jeszcze okazjonalny album fotograficzny. Jubileuszowe wydawnictwo zatytułowane "Stacja Kutno" zawiera fotografie dokumentujące 10 lat Festiwalu, płytę DVD zawierającą reportaże z ostatnich trzech lat "Stacji" i kilka ciekawych tekstów, wykraczających swoimi tematami poza festiwalowe wydarzenia.

Konkursowi piosenki po raz piąty towarzyszył też Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory - Honorowego Starosty Kutnowskiego. Chyba nie ma drugiego takiego festiwalu, na którym znalazłoby się trochę miejsca dla osób, które interesują się piosenką, ale śpiewać po prostu nie potrafią, mają natomiast inne talenty. Prace nagrodzone (honorowo i finansowo) przez jury złożone ze specjalistów w dziedzinie rysunku, ilustracji i plastyki, pokazane zostały na wystawie w Kutnowskim Domu Kultury.

Do tych wszystkich peanów na cześć dodać muszę jeszcze jeden. Otóż "Stacja Kutno" nie zamyka się we własnym kręgu. W tym roku jej pomysłodawca i dyrektor Krzysztof Ryzlak aktywnie wsparł nowy, poświęcony twórczości Jeremiego Przybory festiwal, który w grudniu odbędzie się w Krakowie. Na "Niebywalencji" pokażą się laureaci "Stacji Kutno" – także ci nagrodzeni w konkursach plastycznych.

Jak widać na powyższym przykładzie interpretację twórczości Jeremiego Przybory potraktowano w Kutnie kompleksowo. O tym, że "kutnowskie to bardzo przyjemna okolica" proszę pamiętać w przyszłym roku, w listopadzie.

Specjalnie dla Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – Teresa Drozda.

Przybora
Newsletter Jeremiego Przybory
Newsletter Jeremiego Przybory
Krótko o festilwlu:

Cały czas pracujemy nad naszym „rozśpiewanym dzieckiem”. Chcemy zapraszać do Domu Kultury i naszego miasta jak najwięcej utalentowanych ludzi. Chcemy, aby śpiewali oni dla nas te piękne piosenki i abyśmy MY wszyscy, dzięki muzyce, odbyli „daleką podróż w nieznane”.
Newsletter Jeremiego Przybory

Newsletter Jeremiego Przybory
Newsletter Jeremiego Przybory
 
 
Newsletter Jeremiego Przybory
kotnakt
ul. Żółkiewskiego 4
99-302 Kutno
tel/fax: (0 24) 254 21 37

internet: www.stacjakutno.art.pl
email: festiwalstacjakutno@gmail.com
mapa strony

zapraszamy do galeriizapraszamy do galeriizapraszamy do galerii
 
Stacja Kutno - Jeremi Przybora
Kutnowski Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 4
tel./fax 24 254 21 37; e-mail: festiwalstacjakutno@gmail.com
Strona wykonana przez firmę Netstar
Stacja Kutno - Jeremi Przybora