• box
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi Przybora
Jeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi Przybora
Stacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi Przybora
Wechikuł CzasuWechikuł Czasu
Plakaty Stacja KutnoPlakaty Stacja Kutno
Plakaty Stacja Kutno
Jeremi Przybora


Wechikuł Czasu
Wechikuł Czasu




Patronat Honorowy


Partnerzy





Patronat medialny











Sponsorzy











Jeremi Przybora
szerokosc
Resume V Stacji Kutno
autor: Krzysztof Ryzlak,       publikacja: 2009/11/25 19:23
Wraz z ostatnimi dźwiękami utworu „Już czas na sen” granymi przez Bogdana Hołownię V „Stacja Kutno” przeszła już do historii.

Za nami cztery dni intensywnej pracy, muzycznych przeżyć i artystycznych wrażeń. Bez wątpienia piąta edycja Stacji była wydarzeniem artystycznym nie tylko na miarę naszego miasta. Należy ją także zaliczyć do najbardziej udanych i obfitujących w różnorodne zdarzenia imprez KDK.

Zaczęliśmy we czwartek w Hotelu „Stacja Kutno”, całodziennymi warsztatami wokalnymi prowadzonymi przez Aleksandrę Wiwałę. Ola wraz z 15 uczestnikami z całej Polski zakwalifikowanymi do Konkursu, przygotowała dwie piosenki do Koncertu Galowego – „Piosenka jest dobra na wszystko” i „Pa! Pa! Pa!”. Uczestnicy chwalili także stronę warsztatową zajęć prowadzonych przez Olę. Poznali nowe ćwiczenia oddechowe i rozśpiewujące, które przydadzą się im w późniejszych działaniach.

Wieczorem wszyscy wyruszyli do Muzeum Regionalnego na otwarcie wystawy poświęconej twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego zatytułowanej „Jak zatrzymać chwile te”. Można tu było zobaczyć materiały wypożyczone z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie dokumentujące działalność teatralną tego duetu – plakaty, fotografie, programy teatralne. A także zbiór książek autorstwa Jeremiego Przybory, materiały dokumentujące działalność Kabaretu Starszych Panów, płyty analogowe, wydawnictwa CD, DVD zawierające oryginalny materiał muzyczny i filmowy oraz płyty z różnorodnymi stylistycznie coverami kabaretowych piosenek.

Chwile potem znaleźliśmy się w KDK na otwarciu wystawy fotograficznej „Kolej – następny przystanek” przygotowanej przez fotografików skupionych w grupie fotoKutno. Wieczór zamknął pokaz programu telewizyjnego z 1981 r. pt. „Telefon zaufania” w wykonaniu Hanny Banaszak, będący ostatnim wspólnym projektem Przybory i Wasowskiego.

Dzień drugi to dzień z Elżbietą Zapendowską. Tego dnia sprawdziło się powiedzenie, że… „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Pani Elżbieta okazała się niezwykle miłą osobą, wspaniałym człowiekiem i fachowcem, który skuteczność zawdzięcza swojemu doświadczeniu i szczerości sądów.
Słuchając uczestników Stacji Zapendowska dawała im wiele cennych rad i wskazówek, które mogą zastosować nie tylko podczas naszego konkursu, ale w całej swojej pracy artystycznej. A że piosenki Starszych Panów należą do jej ulubionych, dzień upłynął wszystkim w naprawdę miłej atmosferze.

Wieczorem w sali kameralnej KDK oglądaliśmy wyśmienitą komedię Tadeusza Chmielewskiego z 1958 r. „Ewa chce spać” do której przezabawne, liryczne a momentami surrealistyczne dialogi napisał Jeremi Przybora.

Przyszła sobota, a wraz z nią największe emocje dla naszych wykonawców. Do południa zajęcia teatralne poprowadził z nimi Darek Sikorski, potem próba na scenie do wieczornego koncertu i coraz bardziej dało się odczuć znaczny wzrost tremy.

Koncert Konkursowy „ Piosenki Mistrza Jeremiego” zgromadził na widowni około 350 osób. A nasza szczęśliwa 13. (Ola Borak, Urszula Włodarczyk, Kamila Banasiak, Filip Małek, Paulina Brzozowska, Małgorzata Nakonieczna, Zespół wokalny Bingo, Łukasz Gocławski, Małgorzata Szarek, Ada Kaźmierczak, Ewelina Stankiewicz, Tadeusz Seibert i Agnieszka Trzepizur) zaprezentowała 26 piosenek, które bardzo przypadły do gustu zarówno publiczności jak i jurorom. A jury (jak co roku zresztą) było bardzo fachowe i życzliwe dla śpiewających. Zasiedli w nim: Joanna Trzepiecińska, Ewa Konstancja Bułhak, Magdalena Ptaszyńska, Bogdan Hołownia i Darek Sikorski. Ponieważ Kabaret Starszych Panów był programem telewizyjnym postanowiliśmy dać szansę artystom wystąpienia, no może nie od razu w telewizji, ale w telewizorze, który był głównym elementem scenograficznym koncertu. Wszyscy zgodnie chwalili wysoki i wyrównany poziom prezentacji. Publiczność gromko oklaskiwała wokalistów, a jury długo obradowało zanim podjęło ostateczną decyzję.

Werdykt poznaliśmy w niedzielę podczas Koncertu Galowego „Ach Panie Panowie”. Sala widowiskowa wypełniona po brzegi bo publiczność przybyła na koncert, bez mała, z całej Polski. Tradycją Stacji jest, że w galówce prezentujemy utwory różnych twórców piosenki. W tym roku w I części koncertu aktorzy Projekt Teatr Warszawa – Anna Guzik, Karolina Nowakowska, Robert Kudelski i Janusz Tylman zaprezentowali utwory Agnieszki Osieckiej. W ich interpretacji usłyszeliśmy: „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Okularnicy”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Ludzkie gadanie”, „Białe zeszyty”, „Niech żyje bal” i tytułowe „Ach Panie Panowie”. Brawa! Kwiaty! I jeszcze więcej braw!

A już po chwili na scenie pojawiła się Barbara Dominiak z Łodzi z utworami „Shimmy szuja” oraz „Nie odchodź” – piosenkami, którymi w zeszłym roku wyśpiewała sobie zwycięstwo w naszym konkursie.

Po Basi przyszedł czas na tegorocznych uczestników konkursu, którzy zaśpiewali szlagier Przybory „Piosenka jest dobra na wszystko”. A potem szczęśliwa ósemka laureatów: Małgorzata Szarek, Małgorzata Nakonieczna, Zespół wokalny Bingo, Łukasz Gocławski, Paulina Brzozowska, Ewelina Stankiewicz, Agnieszka Trzepizur, Ada Kaźmierczak zaprezentowała się publiczności w jednym z nagrodzonych utworów.

Aby jeszcze bardziej stopniować napięcie dopiero po tych prezentacjach wszyscy poznali werdykt jury. A trzeba przyznać, że jurorzy i sponsorzy byli bardzo hojni! Oprócz wcześniej wymienionych pozaregulaminowe wyróżnienie otrzymała Kamila Banasiak. Zaś Bogdan Hołownia postanowił także wyróżnić trzech akompaniatorów: Marka Czmochowskiego, Piotra Dąbrowskiego i Grzegorza Urbana.
Werdykt przypadł do gustu zarówno uczestnikom jak i publiczności, która nagradzała artystów długimi brawami.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego, Mavex, Kutnowski Dom Kultury i Urząd Miasta Kutna.

W przerwie, podobnie jak i w dniu poprzednim można było nabyć na stoisku KDK pocztówki, kubki i koszulki „Stacji Kutno”, książki autorstwa Jeremiego Przybory, znaczek pocztowy i kopertę okolicznościową wydane przez Pocztę Polską z okazji 50.lecia KSP. Na górnym holu znajdowały się także stanowiska naszych sponsorów: PKP PR i PKP PLK promujących min. akcję „Bezpieczny przejazd”.

Po 20 minutowej przerwie nadszedł czas na koncert Gości Stacji – Joannę Trzepiecińską i Bogdana Hołownię. Następne 40. minut niedzielnego wieczoru upłynęło pod hasłem czystej liryki i muzycznego smaku. Aranżacje Hołowni to malowanie dźwiękiem, budowanie nastroju i klimatu na kilku precyzyjnych nutach, które po chwili zamieniają się w cudowną improwizację. Klawiatura fortepianu jest mu całkowicie posłuszna. Zaś Joanna Trzepiecińska to postać zjawiskowa – nie dość, że utalentowana, dowcipna i muzykalna to jeszcze i piękna.
Każda piosenka w jej interpretacji to mały teatr emocji, radości, smutku bądź zadumy. Każdy jej gest dopełnia, wypełnia bądź pointuje słowo. No i ten głos!
Kto nie był, nie widział i nie słyszał niech żałuje!

Mnie nadal w głowie grają ostatnie dźwięki „Już czas na sen”… . Jednak nie o śnie czas myśleć, lecz o szóstym przystanku Stacji. Do listopada 2010 roku pozostał już tylko rok.
Krzysztof Ryzlak




Przybora
Newsletter Jeremiego Przybory
Newsletter Jeremiego Przybory
Krótko o festilwlu:

Cały czas pracujemy nad naszym „rozśpiewanym dzieckiem”. Chcemy zapraszać do Domu Kultury i naszego miasta jak najwięcej utalentowanych ludzi. Chcemy, aby śpiewali oni dla nas te piękne piosenki i abyśmy MY wszyscy, dzięki muzyce, odbyli „daleką podróż w nieznane”.
Newsletter Jeremiego Przybory

Newsletter Jeremiego Przybory
Newsletter Jeremiego Przybory
 
 
Newsletter Jeremiego Przybory
kotnakt
ul. Żółkiewskiego 4
99-302 Kutno
tel/fax: (0 24) 254 21 37

internet: www.stacjakutno.art.pl
email: festiwalstacjakutno@gmail.com
mapa strony

zapraszamy do galeriizapraszamy do galeriizapraszamy do galerii
 
Stacja Kutno - Jeremi Przybora
Kutnowski Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 4
tel./fax 24 254 21 37; e-mail: festiwalstacjakutno@gmail.com
Strona wykonana przez firmę Netstar
Stacja Kutno - Jeremi Przybora