• box
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno
Stacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi Przybora
Jeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi PrzyboraJeremi Przybora
Stacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi PrzyboraStacja Kutno - Jeremi Przybora
Wechikuł CzasuWechikuł Czasu
Plakaty Stacja KutnoPlakaty Stacja Kutno
Plakaty Stacja Kutno
Jeremi Przybora


Wechikuł Czasu
Wechikuł Czasu
Kutnowski Dom Kultury
Partnerzy honorowi






Partnerzy
Patronat medialny
Sponsorzy
Jeremi Przybora
szerokosc
"Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza" w teatrze w Elblągu
autor: Krzysztof Ryzlak,       publikacja: 2011/04/13 17:09

 

Niezapomniane piosenki, poprzeplatane scenkami i anegdotami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. To kolejna propozycja spektaklu muzycznego w anturażu kawiarni artystycznej. Fantastyczne teksty, przecudna muzyka w nowych aranżacjach, zaskakujące scenografia, oraz wyjątkowo ekwilibrystyczne układy choreograficzne. To juz niebawem. Premiera w najbliższą sobotę - 16 kwietnia, i kolejne spektakle w kwietniu oraz maju.

Kabaret... kultury i elegancji. Wibrującego dowcipu, absurdalnych sytuacji i znakomitych piosenek. Daleki od świata kiczu i komedii, która coraz częściej staje się burleską. „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” to najnowsza propozycja elbląskiego teatru.
Premiera spektaklu „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza” odbędzie się w sobotę 16 kwietnia o godz. 20. Kolejne prezentacje: 17 kwietnia o godz. 16, 19 i 20 kwietnia godz. 19 – Mała Scena.

***
Realizatorzy:
Reżyseria: Julia Wernio
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Wernio
Choreografia: Bożena Klimczak
Kierownictwo muzyczne/aranżacje: Piotr Salaber
Konsultacje muzyczne, przygotowanie wokalne aktorów: Dariusz Łapkowski

Obsada:
Beata Przewłocka - Herbaciarka/Gosposia
Marta Masłowska - Panienka/Kaloryna/Laura
Jolanta Tadla - Dama z Piosenką/Julia/Hrabina
Tomasz Czajka - Pan A
Leszek Andrzej Czerwiński - Duch/Jacuś/Nieduży/Blady/Pan Iks/
Lesław Ostaszkiewicz – Prezes Hortensja/Nietrzeźwy/Minimilian/Spory/Dosmucacz/Docent
Marcin Tomasik - Pan B

Zespół muzyczny w składzie:
Dariusz Łapkowski - pianino
Paweł Szuba - klarnet
Piotr Lewańczyk – kontrabas


Kabaret Starszych Panów to autorski projekt Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, duetu wybitnych twórców rozrywki telewizyjnej lat 50. i 60. XX wieku. Absurdalny, odważny humor wpleciony w literacki majstersztyk i opatrzony znakomitą muzyką. U Starszych Panów gościły postacie dziwne, czasem upiorne, neurotyczne, zagubione. Niezapomniane songi, które do dziś poruszają, bawią, wprawiają w zadumę wyśpiewali m.in. Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Wiesław Golas. Ale i wielu artystów po nich. To kabaret wiecznie żywy, którego piękno, surrealistyczny dowcip sytuacyjny, melodię odczytują kolejne pokolenia.

W elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka z twórczością Przybory i Wasowskiego zmierzyła się Julia Wernio, reżyser spektaklu „Starsi Panowie Dwaj. Mambo Spinoza”.

- Adaptacja opiera się na wielu wieczorach Kabaretu, z których wybrałam fragmenty starając się stworzyć jednolitą opowieść – wyjaśnia. – Wybierałam z szalenie dużego materiału te piosenki, które mnie najbardziej bawią. Jest więc moja ulubiona postać, czyli Dama z piosenką, która pojawia się jako byt niezależny w surrealnym świecie-salonie Starszych Panów. Bo Przybora i Wasowski uruchomili świat, w którym wszystko się może zdarzyć.

- Nie uwspółcześniamy Starszych Panów – zapewnia Julia Wernio. – Chcemy, by ich świat zachował swój klimat. Nie jest to jednak odwołanie do innego czasu. Nie chodzi bowiem o datę, a o sentyment. By uciec od współczesnego świata kiczu i komedii, która staje się burleską i wrócić do panów kultury i elegancji.

Piotr Salaber, kompozytor, pianista, wokalista i dyrygent, a także autor aranżacji piosenek zapewnia, że nie zmienią one swojego znanego wszystkim kształtu.

- Nie po raz pierwszy przyszło mi zmierzyć się z piosenkami Wasowskiego. Zachowuję ich świeżość i rozpoznawalność – zapewnia. – To wybitne utwory, absolutny unikat. Jerzy Wasowski napisał je w sposób genialny. W naszym spektaklu nastąpi jedynie próba odbicia się od pierwowzoru. Elbląscy aktorzy zaśpiewają z towarzyszeniem muzyków grających „na żywo” na fortepianie, kontrabasie i klarnecie.

Klimat Kabaretu Starszych Panów zatrzymuje także scenograf Elżbieta Wernio.

- W mojej interpretacji Starsi Panowie są ciepli, dobrzy. Do ich surrealistycznego świata wchodzą upiory, wampiry, gotyk taki. Ale Starsi Panowie są w stanie wszystko załagodzić. Prowadzą otwarty salon z masą absurdów, których trzeba wysłuchać, które trzeba zobaczyć.

Czy w dzisiejszych czasach jest miejsce dla tego kulturalnego, pełnego elegancji humoru kabaretu?

- Nasza rzeczywistość epatuje żywiołami, katastrofami, walką polityczną i nie ma w niej miejsca dla człowieka – dla jego wymiaru zwykłości i niezwykłości. Dla piękna. Tym bardziej ważny jest Kabaret Starszych Panów, który swoim absurdalnym humorem nawet łatwiej dociera do młodych pokoleń – twierdzi Julia Wernio.

W spektaklu usłyszeć będzie można znakomite, znane piosenki np. „S.O.S”, „Tanie dranie”, „Kaziu, zakochaj się”, „Bo we mnie jest seks”, „Upiorny twist”.

- Zapewniam, publiczność będzie śpiewać razem z nami – mówi Julia Wernio.




 

 

Przybora
Newsletter Jeremiego Przybory
Newsletter Jeremiego Przybory
Krótko o festilwlu:

Cały czas pracujemy nad naszym „rozśpiewanym dzieckiem”. Chcemy zapraszać do Domu Kultury i naszego miasta jak najwięcej utalentowanych ludzi. Chcemy, aby śpiewali oni dla nas te piękne piosenki i abyśmy MY wszyscy, dzięki muzyce, odbyli „daleką podróż w nieznane”.
Newsletter Jeremiego Przybory

Newsletter Jeremiego Przybory
Newsletter Jeremiego Przybory
 
 
Newsletter Jeremiego Przybory
kotnakt
ul. Żółkiewskiego 4
99-302 Kutno
tel/fax: (0 24) 254 21 37

internet: www.stacjakutno.art.pl
email: festiwalstacjakutno@gmail.com
mapa strony

zapraszamy do galeriizapraszamy do galeriizapraszamy do galerii
 
Stacja Kutno - Jeremi Przybora
Kutnowski Dom Kultury, ul. Żółkiewskiego 4
tel./fax 24 254 21 37; e-mail: festiwalstacjakutno@gmail.com
Strona wykonana przez firmę Netstar
Stacja Kutno - Jeremi Przybora